Nu kommer hösten. Dagarna blir kortare. Det blir mörkare. Och kallare. Och grått. Och trist. Längtar du till sol och värme på hösten? Kanske stämmer inledningstexten i filmen Sällskapsresan: ”Svenskarna reser inte till någonting, dom reser från någonting.”?
Men samtidigt vill man förstås göra något vettigt på sin resa. För dig som planerar en volontärresa eller äventyrsresa till Asien i höst listar vi här länderna efter klimat – en snabbguide för dig som vill kombinera nytta med nöje och dessutom ha bra väder på din resa!
- Indien. Hösten är fin i både Udaipur och Goa, där våra projekt är belägna. Sommarregnen har slutat, och allting grönskar. Det blir varmare ju längre söderut du kommer i Indien på hösten, och vill du ha måttliga temperaturer och svala nätter passar Udaipur bra. Det blir kyligare på nätterna för varje månad som går. Gillar du värme dygnet runt ska du åka till Goa istället – särskilt i slutet av hösten. Hösten är också en utmärkt tid att åka på vår äventyrsresa genom Indien.
- Nepal och södra Kina. I början av hösten är Nepal och den del av Kina våra volontärprojekt är belägna i fantaskt. Regnperioden slutar i september, och det är grönt och vackert. Nepal och Kina på hösten passar dig som inte vill ha de för varmt – i oktober är det runt 20-22 grader på dagarna och kyligare på nätterna. Vi rekommenderar framför allt de här länderna i början av hösten. Från november blir det lite kallt, särskilt på nätterna.
- Fiji och Bali. ”Omvänt” klimat jämfört med stora delar av Asien, eftersom Bali och Fiji ligger söder om ekvatorn. Klimatet är bäst i början på hösten, sedan blir det mer regn för varje månad som går. Men i oktober och november är vädret oftast perfekt – strax under 30 på dagarna, runt 25 på nätterna och bara enstaka regnskurar.
- Borneo/Malaysia och Singapore. Det regnar mer eller mindre året runt på Borneo, norra Malaysia och i Singapore, men mest från november till januari. Därför rekommenderar vi främst de här länderna i början av hösten.
- Laos. Monsunregnen avtar i slutet av september, och det är grönt, vackert och varmt – men inte extremt varmt – från oktober.
- Burma. Vårt nya volontärprojekt i Mandalay rekommenderar vi framförallt från mitten av oktober och framåt. Då slutar regnen. Räkna med att det är kyligt på nätterna i december och januari.
- Thailand, Kambodja och Vietnam. Regnperioden slutar i oktober, och från mitten av oktober och framåt är de bästa månaderna klimatmässigt. Du blir varken blöt av monsunregn eller svett.
- Filippinerna. Det är regnperiod fram till slutet av november på Palawan. I Davao City fördelas regnet ganska jämnt under året, så dit kan man åka när som helst.
- Sri Lanka. I oktober och november är det monsunregn i Sri Lanka, och inte den bästa tiden att vara där även om regnet också har sin charm. Därför rekommenderar vi Sri Lanka i september, särskilt om du vill jobba på sköldpaddsprojektet på stranden, och sedan igen i december och framåt.




Kommentarer & Feedback