Funderar du på att åka på en volontärresa? Vad kul! En som slutade fundera och bestämde sig för att åka är Nina från Oslo, och vi vill gärna dela med oss av hennes upplevelser som volontär i Vietnam.

Nina volontärarbetade i soppköket i Ho Chi Minh City i Vietnam i två veckor, och började sin volontärresa med att vara med på kulturveckan.

– Det var en fantastisk och minnesvärd resa. De tre veckorna gick fort. Jag vill börja med att tacka för all bra information jag fick innan avresa och för snabba svar varje gång jag undrade något.

 

Välorganserad och smidigt

– Det bästa med projektet var nog helheten. Allt från alla trevliga människor (både de andra volontärerna, koordinatorerna och, inte minst, vietnameserna – otroligt öppna, gästvänliga och vänliga människor) till den spännande staden som aldrig står stilla.

– Allt med resan var väldigt välorganiserat och gick smidigt, från all information jag fick i förväg till det långa och trevliga samtalet med koordinatorerna före avresan. Jag hämtades på flygplatsen enligt överenskommelse (jag stod i kö i 2,5 timmar genom passkontrollen, men jag meddelade dem så de väntade på mig), min säng var klar när jag anlände, en annan volontär visade mig runt och förklarade vilken dusch som hade varmvatten och andra grundläggande saker, och sedan var allt i stort sett klart och igång.

volontararbete-soppkok-vietnam

 

Kulturveckan helt fantastisk

– Jag rekommenderar starkt att anmäla sig till kulturveckan. Den var helt fantastisk. Vi fick uppleva allt som en turist bör uppleva, med bra information och allt från transport till mat inkluderat.

 

Soppköket väldigt trevligt

– Soppköket var ett mycket trevligt ställe. De var bra på att ge oss uppgifter, även om de inte alltid var logiska 🙂 . Som att spreja handsprit på händerna innan de betalade, men gästerna var trevliga och de flesta tog det med ett leende. De flesta som arbetade där pratade inte engelska, men med hjälp av koordinatorn som var med oss varje dag var det inget problem. Bussen till och från soppköket gick smidigt och koordinatorn såg till att vi kom på och av.

volontar-vietnam-2025

 

Hjälpsamma samordnare

– Jag vill också nämna att samordnarna var mycket hjälpsamma med allt jag behövde. De gav mig adressen till en optiker där jag kunde köpa nya glasögon. Det tog 45 minuter från det att jag kom in till att jag hade gjort en synundersökning och hade nya BILLIGA glasögon i väskan. En av samordnarna bokade även bussbiljetter åt mig när jag åkte på en weekendresa ensam till Vung Tau.

 

Passar volontärer i alla åldrar

– Jag kan verkligen rekommendera detta till andra som vill uppleva Vietnam på ett annorlunda sätt, samtidigt som man känner sig värdefull genom att hjälpa till i ett soppkök som serverar 550-850 kunder varje dag. Det var en mycket liten ”restaurang”, men den fungerade otroligt bra.

vietnam-frivillig-arbeid

– Åldersgruppen bland volontärerna på boendet var mellan 18 och 77 år, så du kan åka dit oavsett ålder. De som deltog i andra projekt var också mycket nöjda med dem.

– Tack för en fantastisk upplevelse, jag har redan börjat titta på vart jag ska åka nästa gång! 🙂

 


Tusen tack till Nina för volontärinsatsen i Vietnam, för intressant feedback och fina bilder. Hoppas vi hörs igen snart!