En actionfylld vecka för dig som ska volontärarbeta i Chiang Mai!
✔ Du bor tillsammans med andra internationella volontärer
✔ Minimiålder: 18 år (16 med målsmans godkännande)
✔ Maxålder: Ingen övre gräns
✔ Barnfamiljer är välkomna, men barnen bör vara minst 10 år
Det går även att att åka tåg och buss till Chiang Mai, från exempelvis Bangkok. Nattåget från Bangkok kan vara ett bra alternativ om du till tillbringa lite tid i huvudstaden innan du kommer till Chiang Mai.
Sista arbetsdag är alltid en fredag, och det går det bra att stanna på boendet till lunchtid på lördagen.
Den här veckan är fullspäckad med aktiva upplevelser, och passar perfekt för dig som vill ha en fartfylld avslutning på din volontärresa till Thailand. Det går även att lägga in äventyrsveckan som ett break om du volontärarbetar i flera veckor, eller att boka in den här veckan som en inledning på din vistelse i Chiang Mai om du vill ha en mer fartfylld vecka än kulturveckan. Du bestämmer! 🙂
Under den här veckan får du en guidad vandring i centrala Chiang Mai och även uppleva Chiang Mai på cykel. Du får en heldag med elefanter, prova på flottpaddling och thaiboxning, och som avslutning på veckan väntar en thailändsk massage och spabehandling.
Programmet kan komma att ändras lite beroende på väder, säsong och annat, men ser i stora drag ut så här:
På måndagen får du en guidad stadsvandring i Chiang Mai, som är den största staden i norra Thailand. Här finns massor att se och uppleva, och till fots är ofta det bästa sättet att få ett lokalt perspektiv.
Men det går bra att cykla i Chiang Mai också — det får du göra på tisdagen, och från cykelsadeln hinner vi uppleva mer av den här spännande staden. Om vädret tillåter väntar fantastiska vyer över de omgivande bergen.
På onsdagen bär det av till en fristad för elefanter på landsbygden. Där får du tillbringa en heldag med elefanter som har räddats från elefantridning, cirkuskonster, vanvård och misshandel — självklart på ett etiskt sätt och på deras villkor. Vår lokala samarbetspartner i Chiang Mai samarbetar med flera olika elefantläger och därför vet vi inte i förväg vilket det blir, men du kan även volontärarbeta med elefanter om du vill stanna längre än en dag och få en djupare inblick i de här fascinerande och intelligenta djurens vardag. På onsdagen hinner vi även med att paddla bambuflotte i floden.
Torsdagen är en heldag med thaiboxning! Du får prova på thaiboxning, eller Muay Thai som det heter på thailändska. Det är Thailands nationalsport och den har funnits och utvecklats i hundratals år. Nivån anpassas självklart till dina förutsättningar, och du behöver inte ha tidigare erfarenhet av någon kampsport. Var beredd på en fysiskt ansträngande, men givande och kul dag!
På fredagen kommer du förmodligen att ha lite träningsvärk, och äventyrsveckan avslutas med en klassisk thailändsk massage och en spabehandling. På eftermiddagen hinner vi även med en lokal marknad där du hittar det mesta om du vill köpa med dig något hem från Chiang Mai.
Äventyrsveckan gör uppehåll på följande helgdagar:
2025: 1, 2 och 29 januari, 12 februari, 14-16 april, 1 och 12 maj, 3 juni, 10,11 och 28 juli, 12 augusti, 13 och 23 oktober, 10 november, 5, 25 och 31 december.
Senaste Kommentarer & feedback