På grund av COVID-19 och omstruktureringar hos vår samarbetspartner i Indonesien, kommer projekten på Lombok tyvärr inte att vara igång den närmsta tiden. Vi rekommenderar projekten i Ubud på Bali och på Nusa Penida istället.
Den här veckan ger en bra introduktion till den lokala kulturen på Lombok, och passar extra bra för dig som planerar att volontärarbeta på ön och inte har varit här tidigare.
✔ Du bor tillsammans med andra volontärer i Senggigi, nära havet
✔ Minimiålder: 16 år (med målsmans godkännande om du är under 18)
✔ Maxålder: Ingen övre gräns
2.400:-
Kulturveckan går endast att boka i samband med en volontärresa till Lombok.
Den här veckan är en valfri men rekommenderad introduktion till Lombok, med Senggigi som utgångspunkt. Under veckan får du lära dig grunderna om den lokala kulturen, maten, människorna och språket på vår lokala samarbetspartners center och genom studieresor i området.
Måndag: Introduktionsveckan börjar med en genomgång av vad du bör göra – och vad du bör undvika – för att respektera den lokala kulturen och människorna på Lombok. Du får även en guidad rundvandring i Senggigi, så du lär dig hitta i din nya (om än tillfälliga) lilla hemstad vid havet.
Tisdag: Tisdagen börjar med att du får lära dig göra en ketupat – en diamantformad liten behållare av bambublad som används för att förvara ris och andra maträtter i. Du får även lära dig laga mat på lokalt sätt.
Onsdag: Vi besöker en traditionell by där du får lära dig mer om lokal keramik – en av Lomboks specialiteter. Efter lunch väntar en språklektion, där du får lära dig några användbara ord och fraser på det lokala språket.
Torsdag: Dagen börjar med ännu en språklektion, och efter lunch besöker vi Lomboks största moské och islamiska center, i staden Mataram. Lombok är mestadels muslimskt – till skillnad från Bali där de flesta är hinduer.
Fredag: Vi besöker ”ungdomens tempel” i Narmada, ett vackert tempel från 1700-talet. Här kan du dricka ur ungdomens källa – Air Awet Muda – som enligt lokalbefolkningen ger evig ungdom. Det vågar vi inte skriva under på, men det är åtminstone en intressant upplevelse. 🙂
Helgen är ledig. Du kan till exempel upptäcka mer av Lombok på egen hand eller med de andra volontärerna, eller koppla av på någon av de många stränderna. Kanske en tur till någon av Giliöarna? Det tar ungefär en timme med taxi till färjan.
Senaste Kommentarer & feedback