Vår samarbetspartner i Kambodja har byggt sin egen skola, med hjälp av volontärer, och här får du en unik möjlighet att volontärarbeta med barn från fattiga familjer som annars inte skulle ha råd att skicka sina barn till skolan.
Du undervisar barnen i engelska några timmar varje vardag. Du undervisar ensam om du känner dig bekväm med det, eller tillsammans med skolans ordinarie lärare eller andra volontärer. Om du vill får du även gärna delta i andra lektioner och aktiviteter, som idrott, lek och spel, både på och utanför skolan. Som volontär i Kambodja har du stora möjligheter att göra verklig skillnad i fattiga barns liv. Det handlar inte bara om att lära dem engelska, utan kanske minst lika mycket om att någon bryr sig och ser dem!
Skolan har för närvarande ca 230 elever, från 6 år och uppåt, men eftersom skolan är liten och resurserna små kan inte alla vara där samtidigt. Du får även vara med och sköta skolans grönsaksodling, och ibland finns det behov av renovering och byggprojekt som det uppskattas om du vill hjälpa till med utöver undervisningen.
Du får hela tiden hjälp och support från projektets handledare, som även hämtar dig på flygplatsen i Siem Reap. Du har helgerna lediga att göra vad du vill. Många passar på att tillbringa minst en helg i Angkor Wat.
Vill du veta mer om hur det är att åka som volontär till Kambodja? Här hittar du mer info – och som vanligt är du förstås alltid välkommen att fråga oss!




Kommentarer & Feedback