Vi på IndiGo stödjer flyktingbarn från Burma i Thailand genom vår fond I Mina Skor. För varje volontär som åker genom oss lägger vi 100 kr eller mer som går helt oavkortat till en skola för barn som flytt från Burma till Kuraburi i Thailand, för att undkomma fattigdom och politiskt förtryck i Burma. Nu har skolan bett oss om hjälp med något som vi gärna vill hjälpa med dem, men våra pengar räcker inte ända fram. Därför ber vi om hjälp av volontärer i Sverige och Norge.
Skolgården består av sand, grus och vassa stenar, och under torrperioden blir det extremt dammigt. När barnen spelar fotboll eller springer och leker virvlar dammet runt och sätter sig i ögon och näsor, och de drar ned det i lungorna. Att plantera gräs skulle lösa problemet, men det kostar över 10.000 kr. Det är pengar som skolan inte har, och inte vi på IndiGo heller även om vi mer än gärna skjuter till allt vi kan.

Därför behöver vi hjälp. Vi hoppas att fler ser problemet och vil göra något åt det, och istället för att bara be om donationer vill vi istället ge möjligheten att åka till Thailand, vara med och plantera gräset och se med egna ögon vad pengarna används till. Vi har därför satt ihop ett specialprojekt, med start den 31 oktober.
Vi har valt just den veckan av två anledningar: för det första är det precis i slutet av regnperioden, och marken är tillräckligt mjuk och fuktig för att det ska vara möjligt att plantera gräs på en yta där det idag bara finns sand och grus. För det andra hoppas vi på att det ska vara en bra vecka att åka med tanke på novemberlovet i Sverige.
Du blir hämtad på flygplatsen i Phuket söndagen den 30 oktober och får skjuts till Kuraburi, som ligger 18 mil norr om Phuket. För att du ska få uppleva den här vackra och oexploaterade delen av Thailand på bästa sätt och inte bara volontärjobba och åka hem, startar vi med en tvådagars vistelse på ön Koh Surin utanför Kuraburi, där du får träffa Moken-folket – ”Sea Gypsies” med ursprung i Burma. Runt Koh Surin finns fantastisk snorkling och en spännande kultur som är okänd för de flesta – till och med för thailändarna.

Onsdag till fredag volontärjobbar du med gräsplanteringen på skolan i Kuraburi. Barnen kommer garanterat att vilja hjälpa till! För att det här projektet ska vara praktiskt och ekonomiskt genomförbart behöver vi minst fyra volontärer, och vi kan maximalt ta emot tio. Vi ber därför om hjälp med att sprida den här länken till dina vänner, så att så många som möjligt får läsa om projektet.
Om du vill stanna och volontärarbeta i Kuraburi i mer än en vecka går det utmärkt. Vi tar gärna emot volontärer som lär ut engelska på skolan för burmesiska barn, och även på två andra skolor i Kuraburi.




Kommentarer & Feedback
Emilia
Hur gammal måste man vara?
Lennie Segerblad
Hej Emilia,
Om du är 16 eller 17 och åker ensam behöver du ha skriftligt godkännande från förälder eller vårdnadshavare. Vi kan även ta emot barnfamiljer på det här projektet.