Minglapar! Volontärarbeta i Burma med IndiGo!


— På grund av militärkupp (februari 2021) och oroligheter i Burma kan vi tyvärr inte ta emot volontärer här för närvarande. —


Tack vare vår närvaro i Asien och goda samarbete med en lokal välgörenhetsorganisation kan IndiGo nu som första organisation i Skandinavien erbjuda välorganiserade volontärresor till Burma. Missa inte den unika chansen att vara bland de första volontärerna i spännande Mandalay!

Här kan du undervisa barn från fattiga familjer i en klosterskola – antingen i engelska eller i yrkesförberedande ämnen. Passa även på att upptäcka de många tempel som Mandalay är känt för. Det gör du enklast genom att delta i vår introduktionsvecka, där vi betar av de mest intressanta.

Om du vill vill hjälpa burmesiska flyktingbarn i Thailand finns även den möjligheten – i Kuraburi i sydöstra Thailand. Dem hjälper du även var du än volontärarbetar. En del av volontäravgiften, av samtliga bokade volontärresor hos IndiGo, går till den skolan via vår fond I Mina Skor.

Till sist – namnfrågan. Heter landet Burma eller Myanmar? Det officiella namnet Myanmar antogs 1989 av den sittande militärregimen. Oppositionen, ledd av Aung San Suu Kyi, motsatte sig namnbytet. Olika namn används därför i olika sammanhang. FN använder det officiella namnet, i EU-sammanhang används ”Myanmar/Burma” och officiella myndigheter i till exempel Sverige, USA och Storbritannien fortsätter att kalla landet ”Burma”Vi på IndiGo står självklart på folkets sida, och använder därför i första hand också ”Burma”.

Vill du veta mer om volontärarbete i Burma? Kontakta oss!

Är du intresserad av att resa runt i Burma i samband med din volontärresa? Kombinera gärna ditt volontärarbete med en aktiv äventysresa hos vår systerorganisation TAC. Vi hjälper dig att få ihop det praktiska!

Tyvär inga resor funna. Prova söka på något annat

Sorry, no tours matched your search. View all tours or try adjusting the search parameters.