Varje sommar måste vi tacka nej till sena anmälningar eftersom det inte finns platser kvar. Det händer oftast på Bali och Sri Lanka, som är extra populära under sommarmånaderna eftersom klimatet är extra behagligt där då. Att det blir fullbokat är förstås bra – det betyder att behovet av volontärer är uppfyllt och att projekten får den hjälp de behöver. Men samtidigt tycker vi förstås det är tråkigt att behöva säga nej till de som vill åka dit och hjälpa till, så vi rekommenderar att boka i god tid för slippa besvikna volontärer och ändrade planer.

Just nu är bokningsläget så här: Sköldpaddsprojektet på Nusa Penida utanför Bali är fullbokat i juli, men vi kan klämma in några fler om anmälningarna kommer till oss senast den 31 maj. Det finns ett begränsat antal platser till projekten i Ubud på Bali i juli och augusti, och där är det först till kvarn som gäller. Projekten i Lovina Beach har färre volontärer och där finns det fler platser kvar.

På Sri Lanka finns det i skrivande stund platser kvar på alla projekt, men det ser ut att bli fullbokat i juli och eventuellt även augusti inom de närmaste dagarna eller veckorna.

Vi rekommenderar därför att boka så snart som möjligt om du planerar en volontärresa till Bali eller Sri Lanka i sommar. Det går att ändra startdatum och antal veckor i efterhand kostnadsfritt om du inte är helt klar med dina planer ännu, och vi kan vänta lite med att få in anmälningsavgiften om du inte är säker på att du kan åka.